• Danas je: Petak, 19 travnja, 2024

Iz Ministarstva branitelja reagirali na izjave Matića i Mlinarića: Tvrde suprotno, samo kako bi prikupili političke bodove na pitanjima prava civilnih stradalnika

Uoči saborske rasprave o konačnom prijedlogu Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata, iz Ministarstva hrvatskih branitelja su reagirali na “neistinite i zlonamjerne tvrdnje pojedinih političara” koje su iznesene proteklih dana.

Predrag Matić Stipo Mlinarić govorili su sve i svašta – osim činjenica”, navodi se u priopćenju.

“Previše je političkog i ljudskog licemjerja prezentirano hrvatskim građanima, čineći ih tako sumnjičavima prema prijedlogu Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata te ujedno uznemirujući ponajprije civilne stradalnike.

Odvojimo pretpostavke i nagađanja od onoga što stvarno stoji u ovom prijedlogu Zakona. Odvojimo i politikanstvo te nedostatak dostojanstva i elementarne pristojnosti u političkoj i ljudskoj komunikaciji. Istina se mora iznijeti pred hrvatsku javnost, na njoj ćemo inzistirati”, ističu u Ministarstvu.

Osvrnuli su se na tvrdnje Matića kako je prijedlog Zakona o civilnim stradalnicima “isti do u slovo” kao Zakon kojeg je on pripremao u svom mandatu. “Gospodine Matiću, Vaš prijedlog zakona nikada nije ugledao svjetlo dana niti je stigao u javnu raspravu i ono što je jedino važno – niste ga napravili, a olako i površno komentirate ovaj prijedlog. Nedostajalo je za to političke hrabrosti. To vam civilni stradalnici osobito pamte”, odgovaraju iz Ministarstva.

Civilni stradalnici kao žrtve velikosrpske agresije na našu domovinu nisu bili prepoznati kako zaslužuju sve do mandata ove Vlade, poručuju. Ministarstvo hrvatskih branitelja je, navode, 2017. pristupilo izradi Zakona kojim se definira tko su civilni stradalnici Domovinskog rata i koja prava mogu ostvariti, kao i tko status i prava iz Zakona neće moći ostvariti.

“Da su pročitali prijedlog Zakona, Matić i Mlinarić mogli su vidjeti kako njimemirovine uopće nisu predviđene. Tvrde suprotno, samo kako bi prikupili političke bodove na pitanjima prava civilnih stradalnika. U toj službi je i teza o izmišljenih osam tisuća potencijalnih korisnika prava iz ovog Zakona, kao i to da će temeljem ovog Zakona osam tisuća agresora i neprijateljskih vojnika ostvariti bilo kakva prava, kamoli mirovinu od 3400 kuna”.

“Naime, civilni invalidi iz Domovinskog rata kao osnovno pravo mogu ostvariti osobnu invalidninu čiji iznos ovisi o statusu i stupnju oštećenja organizma, a najveći iznos od 3824 kune mogu ostvariti samo najteži invalidi sa stopostotnim oštećenjem organizma prve skupine. Očekujemo ukupno do 2500 novih korisnika statusnih prava, među kojima su invalidi te članova obitelji smrtno stradalih i nestalih civila.

Osobito su skandalozne tvrdnje kako će obitelji onih koji su u Hrvatskoj počinili zločine ostvarivati prava po ovom Zakonu. Takva mogućnost bila bi nagrada onome koji je svjesno i namjerno počinio štetu hrvatskom narodu i Republici Hrvatskoj. Teze su to koje vrijeđaju zdrav razum, ali i sve one koji su sudjelovali u obrani Hrvatske te podnijeli žrtvu za slobodu i samostalnost naše domovine”, navodi se dalje u priopćenju.

“U prijedlogu Zakona smo jasno i precizno definirali – pripadnici, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih postrojbi koji su sudjelovali u oružanoj agresiji na Hrvatsku, kao ni članovi njihovih obitelji temeljem njihova stradavanja, ne mogu ostvariti statuse i prava iz ovoga Zakona.

Statusa i prava iz ovog Zakona utvrđivat će se kroz upravni postupak na temelju dokumentacije izdane isključivo od nadležnih tijela Republike Hrvatske, a na podnositelju zahtjeva je obveza dokazivanja navoda na kojima temelji svoj zahtjev. U tu svrhu, prilikom utvrđivanja statusa i prava koristit će se pravovaljani podaci iz službenih evidencija Republike Hrvatske.

Prijedlog Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata radili smo u suradnji s civilnim stradalnicima i uz opsežne analize, a temelji se na načelima pravde, društvene solidarnosti i odgovornosti. Osim materijalnog učinka, civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata Zakon će donijeti priznanje od strane društva koje je ključno za izgradnju demokratskih odnosa i naše vlastite budućnosti”, kažu iz Ministarstva.

“Apeliramo na hrvatske političare da njihove riječi budu u službi istine i pravednosti, a saborske zastupnike pozivamo da podrže ovaj Zakon kako bi civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata pružili pravnu sigurnost. To je dug države prema nevinim žrtvama, odgovor na potrebu i obavezu rješavanja još uvijek neriješenih pitanja iz Domovinskog rata, kao i zadovoljavanja pravde prema svima čiji su životi ugrađeni u temelje suverene i neovisne Hrvatske”, zaključili su u Ministarstvu hrvatskih branitelja.

IZVOR: direktno.hr