• Danas je: Petak, 26 travnja, 2024

Na današnji dan 1998. Hrvatska-Francuska 1:2 – jedno od pet najboljih polufinala u povijesti SP-a!

Svi se sjećamo gdje smo bili tog 8. srpnja 1998. kada su Hrvatska i Francuska igrale polufinale Svjetskog prvenstva. Ćiro i njegovi “kockasti” sjajno su parirali domaćinu u prvom poluvremenu. A onda je Davor Šuker petim golom na Mundijalu u prvoj minuti nastavka doveo Hrvatsku u vodstvo i zaludio Lijepu našu.

No prednost nije dugo trajala. Već u idućoj minuti nakon kratke kombinacije Lilian Thuram zabio je prvijenac za reprezentaciju poravnavši na 1-1. A onda je 22 minute poslije stigao i drugi. Thuram je ukrao loptu Jarniju i snažno potegao s ruba šesnaesterca. Čak ni Dražen Ladić nije to mogao zaustaviti. “Pijetlovi” su prošli u finale iako su zadnjih 14 minuta igrali s igračem manje jer je Blanc udario Bilića u lice.

Veliku dramu i uzbudljivost ove utakmice potvrdila je i FIFA uvrstivši je u jedno od pet najuzbudljivijih polufinala u povijesti svjetskih prvenstava. U izbor su ušli i pobjeda mađarske “lake konjice” 1954. nad Urugvajem 4-2 nakon što su se Južnoamerikanci od 0-2 vratili na 2-2, da bi Sandor Kocsis riješio utakmicu dvama golovima u produžetku.

Englesko slavlje nad Portugalcima 2-1 ušlo je u izbor kao pretposljednja utakmica na putu “gordog Albiona” k jedinom svjetskom naslovu 1966., potom “utakmica 20. stoljeća” između Italije i Zapadne Njemačke koja je završila u produžecima 4-3 za “azzure” 1970. te još jedna drama između Zapadne Njemačke i Francuske 12 godina poslije koja je otišla do penala, a dalje je prošao “elf”.