• Danas je: Petak, 29 ožujka, 2024

Zbog Trumpovog pritiska, kineske tvrtke masovno napuštaju burze SADa

Kako napetosti između Washingtona i Pekinga i dalje rastu, kineske su kompanije počele razmišljati o alternativnim mjestima za ponuditi svoje akcije, posebno tvrtke s kopna Kine i Hong Konga.

Podaci koje je sakupio Bloomberg pokazuju da su do sada, kineske kompanije, koje kotiraju na američkim burzama, prodale oko 8,1 milijardi dolara akcija uključujući i razna zaduženja. U odnosu na isto razdoblje prošle godine, kada kada nije bilo transakcija, ovo je ujedno i najaveća transakcijska vrijednost za bilo koju godinu još od 2015., kada su ukupne transakcije iznosile 29,8 milijardi dolara.

Do toga dolazi jer američki predsjednik Donald Trump razmatra veći pritisk na kineske tvrtke, a Nasdaq priprema nova pravila, zbog kojih će početne javne ponude (IPO) biti teže za neke od tvrtki. Ovog mjeseca Trump je optužio Kinu da koristi američko tržište kapitala “bez poštovanja kritične zaštite”, nakon čega je naložio regulatorima da u narednih 60 dana pronađu načine pooštravanja nadzora kineskih poduzeća, koja kapital traže na američkom tržištu.

Nasdaq Golden Dragon China indeks, koji prati kineske tvrtke koje posluju u Sjedinjenim Američkim Državama, u utorak je u New Yorku porastao za više od jedan posto.

“Ubrzana trakcija kineskih tvrtki koje posluju u SAD-u i koje žele postati privatne, odnosi se na njihove izglede u odmjeravanju prednosti i nedostataka održavanja statusa tvrtki koje smiju poslovati u SAD-u. Posebno se odnosi na troškove usklađivanja i pravnih rizika”, rekao je za Bloomberg Christopher Ma, savjetnik u odvjetničkoj tvrtki Simmons & Simmons iz Hong Konga.

Prema Stevenu Tranu, hongkonškom partneru u odvjetničkoj tvrtki Mayer Brown, pandemija Covid-19 također je doprinijela tomu da neke kineske tvrtke, koje kotiraju u SAD-u, sada izgledaju podcijenjeno.

Analitičari ističu da sve veći broj kineskih tvrtki, koje kotiraju na američkim burzama, razmatraju alternativna mjesta za prodaju akcija, s time da je za sada Hong Kong favorizirano odredište za sekundarne kotacije. U Kini regulator vrijednosnih papira ubrzava preusmjeravanje, koje bi moglo pojednostaviti postupak prijave za IPO.

“Jednom kada budu privatizirane, ove kineske tvrtke i njihovi novi vlasnici bez sumnje će biti okrenuti prema Hong Kongu i kineskom kopnu, ako se javi potreba za nečime takvim”, završava je Tran.

Kina se očito boji blokade koju SAD priprema kineskim poduzuećima koja nastoje prikupiti kapital na burzama Sjedinjenih država, te sve više potencira domaće držište za potražnju svježeg kapitala.

Preuzeto s: logicno.com