• Danas je: Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Je li Plenković već sada taktičkim potezima pobijedio Milanovića?

Kako se gotovo preko noći istopila velika prednost SDP-a nad HDZ-om?

Prema srpanjskom istraživanju Crobarometra Nove Tv, popularno zvanog i ‘bagometar’ vodeća stranka i dalje je SDP kojega podupire 29,9 posto ispitanika, slijedi ga HDZ kojemu potporu daje 28,3 posto ispitanika, dok se ne treće mjesto pozicionirao Most s 11,4 posto. Premda je Milanovićev SDP i dalje korak ispred HDZ, razloga za slavlje Milanovićeva ekipa nema, već je na Iblerovom trgu zazvonio alarm stoga što je hadezeov rejting znatno skočio, i to sa 21,5 na 28,3 posto. Posljednje istraživanje provedeno je drugačijom metodom nego ono lipanjsko, ali unatoč tome poanta priče je jasna: HDZ-u lojalni birači prepoznali su konsolidaciju unutar stranke koja vraća povjerenje birača, a unutar stranke sve je više onih koji vjeruju da će im popularnost u narednim anketama i dalje rasti, a sve to trebalo bi rezultirati izbornom pobjedom.

S druge strane, u SDP-u je zavladala potpuna panika, radi koje je nakon višetjedne šutnje progovorio predsjednik Milanović ukazujući se pred javnosti u Žminju. Taj njegov istup potvrda je da Partija mijenja dosadašnju taktiku te da afere više neće ignorirati, kao što su to činili sa slučajem Madison, ili pak sa sramotnim bonusom Hrvatskim šumama. Dok su u SDP-u šutjeli, u protivničkom taboru zavladao je Andrej Plenković, odmjereni europarlamentarac koji je u svojim redovima pokazao autoritet, uspješno se promovirao kao lider te odstranio male stranke koje su ga sputavale pokazujući time snagu svojega HDZ. S druge strane, Narodnu koaliciju muče muke koje su donedavno morile hadezeovce vođene tandemom Karamarko-Brkić. Umjesto Milanovića uzde su preuzeli politički marginalci Beljak i Vrdoljak, istupajući javno o gotovo svim gorućim problemima, a prije desetak dana kada je formirana Narodna koalicija u Zaboku činilo se kako su upravo oni ti koji čvrsto drže uzde u rukama nadajući se izbornoj pobjedi, kojoj su jamačno pridonosili brojni HDZ-ovih gafovi.

HDZ je naime mjesec dana prije potpisivanja zabočke koalicije počinio krucijalnu grešku rušeći vlastitu koalicijsku Vladu s Mostom i premijerom Oreškovićem. Druga greška zbila se nekoliko dana kasnije kada je propalo famozno preslagivanje u Saboru. Tu grešku platio je gubitkom pozicije Tomislav Karamarko, pa su tada svi pomislili kako je HDZ razbijen te da slijedi raspad Domoljubne koalicije. Ovo drugo pokazalo se točnim, dok su svi oni koji su vjerovali u debakl HDZ-a počinili gadnu pogrešku. Time i Milanović koji se nadao da će zabiti kolac u srce HDZ-a otimajući im koalicijskog partnera HSS.

Upravo taj potez pokazao se pogrešnim jer preuzimanje HSS-a, nije izazvalo razdor unutar Domoljubne koalicije, niti je nanio štetu HDZ-u, već svojoj koaliciji unutar koje su se razaznale prve nesuglasice. Dok je Milanović rješavao nesuglasice na scenu stupa svježi Plenković počinjući proces dekaramarkizacije, a time i promjenu retorike te promjenu glavnog političkog tajnika stranke. Unutar HDZ-a te promjene popravile su atmosferu, a HDZ je na brzinu potpuno izmijenio i model nastupa na izborima ubijajući sam Domoljubnu koaliciju, i to gotovo istovremeno kada je Milanović krenuo u koaliranje po Karamarkovoj metodi. Taj potez među ostalim donio je izjednačenost u anketama između SDP-a i HDZ-a, a Milanović je svoju koaliciju platio unaprijed sa 14 mandata.

Bude li rezultat tijesan, Milanović dobiva nove probleme, jer SDP će imati premalo svojih mandata za samostalno formiranje vlade, a MOST će teško s njima. Tu je i ono famozno, zaboravljeno sučeljavanje, na koje Plenković pristaje bez problema, dok ga Zoki sada pokušava izbjeći kazujući da mu nije problem suočiti se s predsjednikom HDZ-a, ali se zato ne kani suočavati s Božom Petrovom.